Regionalne sery

Raclette jest gatunkiem sera pełnotłustego, podpuszczkowego i miękkiego

W diecie każdego z nas powinny znaleźć się sery i mleko, które dostarczają organizmowi łatwo przyswajalnego białka, witamin z grupy B, witaminy D. Dzięki spożywaniu tych produktów mamy szansę na zdrowe zęby, mocne kości oraz prawidłowy rozwój układu nerwowego, poprawne funkcjonowanie układu mięśniowego, przewodów nerwowych.

Na świecie produkuje się około 4 tys. rodzajów sera, wśród nich emmentaler i raclette. W Polsce wytwarza się 90 rodzajów, a resztę (w tym raclette) sprowadza z zagranicy, głównie z krajów alpejskich. Niektóre z nich idealnie nadają się do wina. Inne może spożywać z mlekiem albo herbatą.

Istnieje kilka typologii serów. Ich mnogość bierze się z lokalnych tradycji, norm produkcyjnych i warunków klimatycznych, w których hoduje się bydło mleczne.

Ze względu na technologię wytwarzani skrzepu można wyróżnić sery: kwasowe, zwarowe, podpuszczkowe i kwasowo-podpuszczkowe. W Polsce obowiązuje podział ze względu na zawartość tłuszczu w suchej masie. Wedle tej klasyfikacji sery dzielimy na: śmietankowe (mają około 50 proc. tłuszczu), pełnotłuste (minimum 45 proc. tłuszczu), tłuste (40 proc.), półtłuste (ponad 20 proc.) oraz chude (poniżej 10 proc. tłuszczu).

Do popularnego podziału można jeszcze zaliczyć ten dzielący sery ze względu na sposób produkcji. W tym podziale mowa jest o serach: świeżych, fermentowanych i gotowanych. Do tej typologii nawiązuje inna, w której dodatkowo bierze się pod uwagę konsystencję serów. Ta ostatnia jest pochodną ilości wody i właśnie technologii produkcji. W związku z powyższym wyróżnia się sery twarde i miękkie.